آگهی استانی
ورود به دفتر کار شما
رمز عبور
خبرنامه
نام

گروه محصولات
بازارسبز ايران
دیدگاه و نظرات
 •  در هر زمینه ای با هر سابقه ای که دارید :

  آماده راهنمایی و مشاوره شما هستیم تا برای پیشرفت بازار کاری شما قدمی برداشته باشیم،علاقه مندان تنها با عضویت رایگان دربازار سبز ایران و ارسال درخواست خود به آدرس ایمیل زیر میتوانند از راهنمایی های تخصصی و چاره ساز مشاورین و متخصصین مجموعه ی ما بهره مند شوندتاروزی شاهد درخشش فعالیتتان در سایت بازار سبز ایران باشیم.

  Info@agroshop.ir

 • با نظرات سازنده شما برتر مي شويم
آگهی لینک دار
 • پایگاه خبری و تحلیلی کشاورزی و علوم دامی ایران (فارم نیوز)
 • پایگاه خبری جارپرس
 • ماهنامه گزارش
 • خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)
 • فودنا
 • دهقان نیوز
 • سایت کشاورزی ایران
 • ماهنامه دام،کشت و صنعت
 • گزارش نیوز
 • فودپرس
 • پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران
 • کشاورز نیوز
 • شرکت نفیس مهر ماسوله(دستگاه جوجه کشی، اتوماسیون اداری)
 • تورهای مسافرتی
 • تورهای نمایشگاهی
 • مجله گردشگری کوله پشتی
 • تور گالری

آمار سایت
تعداد آگهی موجود : 8927
آگهی های امروز: 0
کل بازدید سایت : 4933334
بازدید امروز سایت : 2043
بازدید دیروز سایت : 11113
مدیریت تراکنش های مالی شما
کشاورزی در صدر واردات

 تراز تجاری در حوزه کشاورزی از نظر حجم واردات نسبت به حجم صادرات افزایش پیدا کرده است. این مساله‌ای است که معاون وزیر جهاد کشاورزی به آن اشاره و آمار 6 ماهه گمرک نیز آن را تایید کرده است. این در حالی است که رئیس‌جمهور در ابتدای سال‌جاری دستور خودکفایی در 8 قلم محصول کشاورزی را صادر کرده بود، اما این‌گونه که آمارها نشان می‌دهند، خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر کاهش قابل توجهی داشته و تا مرز 55 درصد کاهش یافته است. 
 

بر اساس جدول آمار 6 ماهه گمرک، 6 قلم از 10 قلم عمده واردات این مدت را «دانه گندم سخت»، «برنج»، «دانه ذرت دامی»، «کنجاله سویا»، «شکر تصفیه نشده» و «قطعات گوشت بی‌استخوان یخ‌زده از نوع گاوی» به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 7 قلم از 10 قلم عمده واردات را کالاهای کشاورزی و اساسی به خود اختصاص داده بودند؛ به‌طوری‌که برنج، کنجاله سویا، دانه گندم سخت، دانه ذرت دامی، روغن خام سویا، پالم اولئین و شکر تصفیه نشده در صدر کالاهای وارداتی کشور بودند. هر چند امسال تعداد کالاهای کشاورزی در میان 10 قلم عمده کالاهای وارداتی کاهش پیدا کرده، اما آمارها حاکی از افزایش حجم واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته است، به‌طوری‌که میزان خودکفایی در این مدت نیز کاهش پیدا کرده است.
 

بر این اساس، در 6 ماه نخست سال‌جاری 19میلیون و 588 هزار تن کالا به ارزش 26 میلیارد و 21 میلیون دلار (معادل 19میلیارد و 149 میلیون یورو) وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 16/46 درصدی در وزن و رشد 54/29 درصدی در ارزش دلاری همراه بوده است. این در حالی است که میزان صادرات از نظر وزنی تنها 10/10درصد و از نظر ارزش دلاری نیز 62/19درصد رشد داشته است.


واردات برنج و گندم در صدر
 

براساس گزارش گمرک، در 6ماه نخست سال 1393، برای بالغ بر 4997 ردیف تعرفه، ارزش وارداتی وجود داشته است. این تعداد در مدت مشابه سال گذشته، 4559 ردیف تعرفه‌ای بوده است. این در حالی است که معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با «ایسنا» اعلام کرده، تراز تجاری در حوزه کشاورزی از نظر حجم واردات نسبت به حجم صادرات افزایش پیدا کرده و البته بخشی از این مساله به تحریم‎های یک‌جانبه علیه ایران برمی‎گردد. عباس کشاورز یکی دیگر از دلایل این اتفاق را وضعیت نگران‌کننده آب در بخش کشاورزی دانسته و در این رابطه اعلام کرده اوج خودکفایی محصولات زراعی در سال‎های 1381، 1382 و 1383 بود و این عدد در سال‎های اخیر به 55 درصد کاهش یافته است.
 

وی افزود: درصدد هستیم تراز تجاری منفی 8 میلیارد دلار را به منفی 2 میلیارد دلار برسانیم و از طرفی ضریب خوداتکایی ارزی به 80 درصد ارتقا خواهد یافت. معاون زراعت وزیر کشاورزی همچنین یادآور شد: باید میزان بذر گندم به 55 درصد و جو به 45 درصد برسد و در این راستا تولیدکنندگان بذر را حمایت خواهیم کرد.
 

این در حالی است که براساس گزارش گمرک، بیش از نیمی از 7 میلیون تن گندم وارداتی مورد نیاز کشور در 6 ماه نخست سال‌جاری وارد شده است. بر این اساس، در این مدت بیش از 3 میلیون و 717 هزار تن از گندم مورد نیاز کشور به ارزش یک میلیارد و 286 میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 18/165 درصد در وزن و 75/123 درصد از نظر ارزش دلاری همراه بوده است. همین شیب تند افزایشی نیز موجب شده رتبه سوم این کالا در سال 92 تبدیل به رتبه نخست واردات در سال‌جاری شود.
 

برنج نیز که در نیمه نخست سال گذشته در رتبه نخست واردات قرار داشت، در آمار نیمه اول سال‌جاری در رتبه سوم قرار گرفته است. به این ترتیب در 6ماه نخست سال‌جاری 657هزار تن برنج به ارزش 827 میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 45/40 درصدی در وزن و کاهش 94/35 درصدی در ارزش دلاری همراه بوده است. دلیل این کاهش نیز دستور مستقیم وزیر صنعت، معدن و تجارت برای جلوگیری از واردات برنج البته در فصل برداشت برنج تولید داخل بوده است.


حذف روغن پالم از اقلام عمده واردات
 

هرچند که براساس آمارهای 6 ماهه گمرک واردات دانه ذرت دامی با افزایش 11/69 درصدی در وزن و افزایش 23/37 درصدی در ارزش دلاری همراه بوده، اما میزان واردات کنجاله سویا در این مدت به عنوان چهارمین کالای عمده وارداتی با کاهش 03/11درصدی از نظر وزنی و کاهش 03/17درصدی از نظر ارزش دلاری همراه بوده است. به این ترتیب در نیمه نخست سال‌جاری دانه ذرت دامی با واردات 2 میلیون و 171هزار تن به ارزش 710میلیون دلار در رتبه چهارم و کنجاله سویا با واردات یک میلیون و 2هزار تن به ارزش 631میلیون دلار در رتبه پنجم واردات قرار گرفته‌اند. شکر تصفیه نشده نیز با واردات 677هزار تن به ارزش 317 میلیون دلار در جایگاه هشتم جدول 10 قلم کالای عمده واردات در 6 ماه نخست سال‌جاری قرار دارد که از نظر وزنی رشد 86/28 درصدی و از نظر ارزش دلاری نیز رشد 42/7 درصدی را تجربه کرده است. همچنین قطعات گوشت بی‌استخوان یخ‌زده از نوع گاوی نیز در رتبه دهم این جدول قرار دارد که واردات به وزن 47هزار تن و ارزش 243میلیون دلاری این کالا، رشد 81/99درصدی را در وزن و رشد 32/115درصدی را در ارزش دلاری تجربه کرده است.
 

براساس این جدول، تنها «روغن خام سویا» و «پالم اولئین» که براساس آمار گمرک در نیمه نخست سال گذشته در جدول 10قلم کالای عمده وارداتی قرار داشتند، در جدول سال‌جاری قرار ندارند، اما هنوز هم کالاهای کشاورزی پرمصرف که در گروه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم نیز قرار دارند، بیشترین حجم و ارزش کالاهای وارداتی را به خود اختصاص داده‌اند.


برچسب ها : کشاورزی ,
مطالب مرتبط
12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 جزئیات طرح انتزاع اختیارات بخش کشاورزی ۱۳۹۰ شنبه ۱۵ مرداد
2 طرح انتزاع اختیارات ۱۳۹۰ شنبه ۱۵ مرداد
3 شبهه افکنی وزیرجهادکشاورزی ۱۳۹۰ يکشنبه ۹ مرداد
4 دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی ،ماشین آلات ،ادوات و ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
5 هفتمین نمایشگاه تکنولوژی و ماشین آلات کشاورزی food agri پاکستان/ ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
6 چهادهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی ،نهاده ه ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت
7 سومین نمایشگاه تخصصی صنایع و ماشین آلات کشاورزی جیرفت ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد
8 نمایشگاه تخصصی صنایع کشاورزی agritechnica آلمان ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد
9 چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی و ماشین آلات تبریز ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت
10 ششمین نمایشگاه کشاورزی ،غذا و بسته بندی Iraq agro food عراق/اربی ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
11 چهاردهمین نمایشگاه صنایع و ماشین آلات کشاورزی قزوین ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
12 بیست و هشتمین نمایشگاه ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی agri technic ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
13 تخلف صدا و سیما ۱۳۹۰ دوشنبه ۱۱ مهر
14 واردات شیر خشک ۱۳۹۰ دوشنبه ۱۱ مهر
15 باید روند پرداخت تسهیلات توسعه کشاورزی به متقاضیان سرعت گیرد شود ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ شهريور
16 توسعه پایدار کشاورزی از افتخارات سازمان میادین شهرداری تهران ۱۳۹۱ سه شنبه ۱ اسفند
17 توسعه مناسبات کشاورزی ایران با ارمنستان و گرجستان توجیه اقتصادی ۱۳۹۰ شنبه ۱۰ دي
18 نمایشگاه دام و طیور ،کشاورزی شیلات سنندج ۱۳۹۲ چهارشنبه ۶ شهريور
19 نمایشگاه ماشین آلات تجهیزات کشاورزی ،صنایع غذایی و اصلاح دام agr ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
20 هراس وزارت جهاد كشاورزي از نقد كارشناسانه و راهكارهاي عملي ۱۳۹۱ شنبه ۱۱ شهريور
12345678910...>>