آگهی استانی
ورود به دفتر کار شما
رمز عبور
خبرنامه
نام

گروه محصولات
بازارسبز ايران
دیدگاه و نظرات
 •  در هر زمینه ای با هر سابقه ای که دارید :

  آماده راهنمایی و مشاوره شما هستیم تا برای پیشرفت بازار کاری شما قدمی برداشته باشیم،علاقه مندان تنها با عضویت رایگان دربازار سبز ایران و ارسال درخواست خود به آدرس ایمیل زیر میتوانند از راهنمایی های تخصصی و چاره ساز مشاورین و متخصصین مجموعه ی ما بهره مند شوندتاروزی شاهد درخشش فعالیتتان در سایت بازار سبز ایران باشیم.

  Info@agroshop.ir

 • با نظرات سازنده شما برتر مي شويم
آگهی لینک دار
 • پایگاه خبری و تحلیلی کشاورزی و علوم دامی ایران (فارم نیوز)
 • پایگاه خبری جارپرس
 • ماهنامه گزارش
 • خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)
 • فودنا
 • دهقان نیوز
 • سایت کشاورزی ایران
 • ماهنامه دام،کشت و صنعت
 • گزارش نیوز
 • فودپرس
 • پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران
 • کشاورز نیوز
 • شرکت نفیس مهر ماسوله(دستگاه جوجه کشی، اتوماسیون اداری)
 • تورهای مسافرتی
 • تورهای نمایشگاهی
 • مجله گردشگری کوله پشتی
 • تور گالری

آمار سایت
تعداد آگهی موجود : 8927
آگهی های امروز: 0
کل بازدید سایت : 4933556
بازدید امروز سایت : 2265
بازدید دیروز سایت : 11113
مدیریت تراکنش های مالی شما
دستاوردهای اندک بزرگترین پروژه انتقال آب جهان

سه سال پیش ساکنان روستای هالیبا در استان مرکزی هنان چین به 10 کیلومتر آن طرف تر از منازلشان منتقل شدند، خانه هایی زرد و به دور از هرگونه کار و کشاورزی که امروزه تنها افراد بسیار پیر یا بسیار جوان در آن زندگی می کنند. یک کانال بزرگ بتنی نزدیک مزرعه های قدیمی آن ها کشیده شده است. از 31 اکتبر این کانال با آبی که از منابع آب جنوب چین جاری است پر می شود تا مناطق شمالی را سیراب کند.

این پروژه انتقال آب، یکی از بزرگترین پروژه های اینچنینی در جهان به شمار می رود و برای حل مشکل عدم توازن تقسیم منابع آب در شمال و جنوب چین طراحی شده است. این عدم توازن در دهه های اخیر به دلیل رشد سریع حومه شهرها و آلودگی شدید هوا، بیش از پیش مشکل ساز شده است.

بانک جهانی در اختیار داشتن میزانی کمتر از 1000 متر مکعب آب در سال برای هر نفر را کمبود آب تعریف می کند. یازده استان از 31 استان چین کمتر از این میزان به آب دسترسی دارند. سهم هر شهروند پکن از آب تازه، تنها 145 متر مکعب در سال است. در سال 2009 دولت اعلام کرد نیمی از آبی که در رودخانه های چین وجود دارد برای استفاده انسان مناسب نیست. این مساله منجر به استفاده از آب های زیرزمینی شده است که بیشتر آن ها نیز آلوده هستند.

در سال 1952 مائو زدونگ پیشنهاد داد که شمال از جنوب آب قرض کند. بعد از مرگ او، شکوفایی اقتصاد چین باعث شد مقامات چینی به اجرایی کردن این پیشنهاد فکر کنند. در سال 2002 پروژه انتقال آب آغاز شد و مرحله ابتدایی آن در سال گذشته به پایان رسید. این مرحله شامل تعمیق و تعریض کانال بزرگی بود که پیش از این وجود داشت.

قرار است اواخر اکتبر بهره برداری از مرحله دوم این پروژه که بلندپروازانه تر و پرهزینه تر است، آغاز شود. این مسیر آب جدید که ساخت آن بیش از یک دهه به طول انجامیده، 13میلیارد متر مکعب آب را 1200 کیلومتر از سد دانجیاگکو در مرکز استان هوبی به پایتخت، پکن منتقل می کند. هدف از این کار ادامه فعالیت صنعت و کشاورزی در این منطقه است: در سال 2008، پکن روند پمپ کردن منابع آب به صورت اضطراری از استان های همسایه را آغاز کرد. این کانال جدید از بروز بحران جلوگیری می کند. اما فاصله میان منابع آب و تقاضا همچنان زیاد و در حال افزایش است. این انتقال آب یک سوم از تقاضای سالانه پکن را تامین می کند. اما حتی اگر مردم آب کمتری مصرف کنند، رشد جمعیت و توسعه شهرها و روند صنعتی شدن منجر به افزایش تقاضا در چین می شود.

انتقال میلیاردها متر مکعب آب در کشور چین باعث اشکالات زیادی شده است. دولت اعلام کرده است که 330000 نفر را برای ساخت مسیر اصلی جابه جا کرده است. لای شیانگ سان، از دانشگاه مریلند در آمریکا معتقد است این کار باعث بی خانمانی حداقل نیم میلیون نفر شده است. هزینه های بهداشتی و زیست محیطی این اقدام نیز بسیار زیاد است. تغییر مسیر آب رودخانه به سمت شمال می تواند منجر به گسترش بیماری هایی مانند شیستوزومیاسیس (نوعی بیماری منتقله از حلزون) که در جنوب چین شایع است، در شمال شود. کاهش جریان آب در یانگزی ممکن است منجر به آسیب پذیری منابع آب های ساحلی شود و احتمال خشکسالی را افزایش دهد.

هزینه مالی این کار نیز بسیار بالا است. آقای سان معتقد است این پروژه بیش از 62 میلیارد دلار هزینه دارد ـ بسیار بیشتر از هزینه ای که به طور رسمی 15 میلیارد دلار پیش بینی شده است. تخمین او شامل هزینه اجرای این پروژه یا احداث 13 مورد تاسیسات تصفیه آب نمی شود.

دولت با افزایش منابع نمی تواند با دلیل اصلی مشکل مبارزه کند: مشکل اصلی، تقاضای زیاد آب و استفاده بی رویه از آن است. بر اساس گزارش بانک جهانی در سال 2009، صنعت چین نسبت به میانگین استفاده آب در کشورهای صنعتی، در هر واحد تولید ده بار بیشتر آب مصرف می کند. یکی از مهمترین دلایل این امر، ارزان بودن قیمت آب در چین است. در ماه می 2014، پکن سیستم جدیدی معرفی کرد که بر اساس آن آب گران تر می شود تا افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند. اما این قیمت ها هنوز هم با قیمت بازار آزاد فاصله زیادی دارد. مقامات رسمی علیرغم کاهش سطح آب های زیرزمینی، استخراج وسیع از آب های زیرزمینی توسط ساکنان و کشاورزان را نادیده می گیرند.

افزایش قیمت می تواند باعث کاهش تقاضا و استفاده مناسب از آب گردد. هم چنین این امر می تواند باعث شود که صنعت از مناطق کم آب خارج شود چرا که در این مناطق قیمت آب بالاتر است. مناطق خشک که از سوی دولت تحت فشار هستند که منابع آب خود را به شهرهای پرجمعیت تری مانند پکن بفرستند، با اخذ قیمت بیشتر می توانند خسارات خود را جبران کنند.

با این حال چنین راه حل هایی باعث نگرانی مقامات دولتی می شود. آن ها نمی خواهند صنایع به خاطر قیمت بالاتر آب از اطراف شهرها پراکنده شوند. همچنین نمی خواهند شهروندان به معترضان خشمگین تبدیل شوند. به همین دلیل ترجیح داده اند که آب را به وسیله خطوط لوله و کانالها انتقال دهند. بریت کراـ میلر از دانشگاه پورتلند معتقد است پروژه انتقال آب نمایشی علنی از قدرت سیاسی است. در استان هنان، تابلوهای بزرگ تبلیغاتی به وضوح این مساله را نشان می دهد: آن ها از شهروندان بومی می خواهند از این پروژه حمایت کنند تا برای پایتخت آب سالم و آسمان آبی فراهم شود. در مقابل هیچ نشانه ای از پکنی ها برای تشکر از دوستان جنوبیشان دیده نمی شود.

دولت در غیاب برنامه های زیربنایی برای کاهش تقاضا، مجبور است که روند انتقال آب به شمال را ادامه دهد. تمایل به این کار زمانی بیشتر می شود که بدانیم یک سوم پروژه انتقال آب می تواند در یک روز پیش رود. این کار با استفاده از روش های مهندسی برای انتقال آب از سرچشمه های یانگزی به مناطق مرتفع تر رود زرد در فلات تبت انجام می شود. حتی چنین پروژه عظیمی نیز نمی تواند مشکل را حل کند. اما می تواند چند سال این جریان آب را ادامه دهد ـ در چین سیاست مهم تر از آب است.

منبع: اکونومیست


برچسب ها : آب ,
مطالب مرتبط
12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 يادداشت اقتصادي ۱۳۹۰ شنبه ۱۵ مرداد
2 بی‌کاری ۳۰۰ هزار کشاورز ۱۳۹۰ يکشنبه ۹ مرداد
3 اعتبار تخصيص يافته امسال نسبت به سال گذشته دو برابر افزايش يافته ۱۳۹۰ دوشنبه ۳ مرداد
4 چهادهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی ،نهاده ه ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت
5 درباره ما ۱۳۸۷ يکشنبه ۲۲ دي
6 هشتمین نمایشگاه بین المللی شیلات و آبزیان کیش ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد
7 نمایشگاه بدون آب، ناني براي كشاورزان ندارد! ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲ اسفند
8 مراتع و آبخيزداري تغيير كرد ۱۳۹۰ پنج شنبه ۱۳ مرداد
9 نمایشگاه تخصصی دام و طیور و آبزیان لرستان ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
10 ششمین نمایشگاه دام ،طیور و آبزیان اردبیل ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
11 امسال سدهای کشور پر آب هستند ۱۳۹۲ شنبه ۲۵ خرداد
12 فعال‌سازی استخرهای دو منظوره اولویت آبزی‌پروری در سال جاری ۱۳۹۲ شنبه ۳۱ فروردين
13 آخرین اخبار از زلزله آذربایجان/ کمبود شدید آب و غذا ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۳ مرداد
14 تجهیز 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه در سال جاری به سیس ۱۳۹۱ دوشنبه ۲ بهمن
15 پرورش میگو در آب‌های شمالی/ بیش از 10 هزار تن میگوی پرورشی تولید ۱۳۹۱ سه شنبه ۱۷ بهمن
16 ۳۰ درصد ضایعات «گندم» در «کشاورزی سنتی» است ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۵ دي
17 ورود مدیران بله‌قربان‌گو و دروغگو به کشاورزی ممنوع ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۸ دي
18 محیط زیست به کمیسیون کشاورزی و آب اضافه می‌شود ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۸ دي
19 چگونه ارزش افزوده تولیدات کشاورزی بیشتر می‌شود؟ ۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي
20 واگذاری شرکت پشتیبانی امور دام به وزارت جهاد کشاورزی ۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي
12345678910...>>