آگهی استانی
ورود به دفتر کار شما
رمز عبور
خبرنامه
نام

گروه محصولات
بازارسبز ايران
دیدگاه و نظرات
 •  در هر زمینه ای با هر سابقه ای که دارید :

  آماده راهنمایی و مشاوره شما هستیم تا برای پیشرفت بازار کاری شما قدمی برداشته باشیم،علاقه مندان تنها با عضویت رایگان دربازار سبز ایران و ارسال درخواست خود به آدرس ایمیل زیر میتوانند از راهنمایی های تخصصی و چاره ساز مشاورین و متخصصین مجموعه ی ما بهره مند شوندتاروزی شاهد درخشش فعالیتتان در سایت بازار سبز ایران باشیم.

  Info@agroshop.ir

 • با نظرات سازنده شما برتر مي شويم
آگهی لینک دار
 • پایگاه خبری و تحلیلی کشاورزی و علوم دامی ایران (فارم نیوز)
 • پایگاه خبری جارپرس
 • ماهنامه گزارش
 • خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)
 • فودنا
 • دهقان نیوز
 • سایت کشاورزی ایران
 • ماهنامه دام،کشت و صنعت
 • گزارش نیوز
 • فودپرس
 • پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران
 • کشاورز نیوز
 • شرکت نفیس مهر ماسوله(دستگاه جوجه کشی، اتوماسیون اداری)
 • تورهای مسافرتی
 • تورهای نمایشگاهی
 • مجله گردشگری کوله پشتی
 • تور گالری

آمار سایت
تعداد آگهی موجود : 8927
آگهی های امروز: 0
کل بازدید سایت : 4933400
بازدید امروز سایت : 2109
بازدید دیروز سایت : 11113
مدیریت تراکنش های مالی شما
سهم صنایع پرداخت نشد، یارانه کشاورزی نصف شد

حمایت از مصرف‌کننده در اکثر کشورهای توسعه‌یافته منفی است در حالی که این موضوع در ایران معکوس بوده و در سال‌های اخیر نیز شکاف و فاصله میان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده به‌نفع مصرف‌کننده در حال افزایش است. آمارها نشان می‌دهد در ایران نه‌تنها دولت سهم تولید از یارانه‌های اصلاح‌شده در فاز نخست را پرداخت نکرده بلکه یارانه حمایتی بخش کشاورزی که در تمام دنیا برای حفظ امنیت غذایی‌شان برقرار است را نیز به یک‌سوم کاهش داده است. 

به گزارش روزنامه شرق و بر اساس محاسبات انجام‌شده از سال 89 تا خرداد91، دولت 9هزارمیلیاردتومان از تعهداتش به بخش تولید را نپرداخته و از سوی دیگر در طول همین مدت یارانه پرداختی به بخش کشاورزی را شش‌میلیارد و   541میلیون‌ریال (58درصد) کاهش داده است. این در حالی است که در فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها دولت 62هزارمیلیاردتومان به مردم یارانه نقدی داده است یعنی هفت‌برابر یارانه‌ای که قرار بوده به بخش تولید در خوشبینانه‌ترین حالت پرداخت کند.


بر اساس برآورد مرکز آمار و وزارت صنعت، معدن و تجارت، صنایع کشور پیش از هدفمندکردن یارانه‌ها دوهزارمیلیاردتومان برای حامل‌های انرژی هزینه می‌کرد. این مبلغ بعد از افزایش قیمت حامل‌ها در قالب قانون هدفمندی برای 225میلیون معادل بشکه نفت‌خام به عدد شش‌هزارمیلیاردتومان رسید. دولت هم در این اثنا تاکید کرد 30درصد از منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را به بخش تولید بازپرداخت می‌کند تا علاوه‌بر جبران هزینه‌های تحمیل‌شده، صنایع را برای نوسازی و بهینه‌کردن سیستم‌هایشان یاری رساند. اما در عمل نتیجه چیز دیگری شد. میزان درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها از ۲۸آذر ۱۳۸۹ تا ۳۱خرداد ۱۳۹۱، ۳۰هزارمیلیاردتومان برآورد شده است. به این ترتیب دولت باید از این مبلغ 9هزارمیلیاردتومان را به بخش تولید پرداخت می‌کرد اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاد بلکه دولت برای پرداخت یارانه نقدی به 77میلیون ایرانی 32هزارمیلیاردتومان هم کسری داشت.


تمام آنچه دولت را بر آن داشت تا در آذر 89 قیمت حامل‌ها را به نرخ آزاد نزدیک کند، مصرف بالای انرژی در کشور بود. مصباحی‌مقدم، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس آن‌زمان گفته بود که مصرف سوخت در ایران بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است و بر اساس برآوردهای صورت‌گرفته در سال ۲۰۰۷ شدت مصرف انرژی در ایران 5/4 برابر میانگین جهانی محاسبه شده است. مقدار انرژی که در این سال در ایران برای هزاردلار تولید صرف شده معادل 89/0 بشکه نفت‌خام بوده در حالی که در کل دنیا این رقم 19/0 است. در همین سال سرانه مصرف بنزین در ایران ۳۳۰ لیتر و سرانه مصرف گازوییل ۳۸۶لیتر بوده‌ است در حالی که سرانه جهانی مصرف بنزین ۱۸لیتر و گازوییل ۲۰۰ لیتر است.


47درصد افزایش مصرف انرژی در صنایع

اکنون نزدیک به چهارسال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد و آنچه حاصل شده است در عمل بالاتررفتن مصرف حامل‌های انرژی است. مرکز آمار ایران گزارش می‌دهد مصرف انرژی در کارگاه‌های 10نفر کارکن و بیشتر از سال83 تا 90 بالغ بر 47درصد افزایش داشته است. درحالی که در سال83 مصرف انرژی در صنایع 153میلیون بشکه معادل نفت‌خام بوده است. مصرف این انرژی در سال90 به 225میلیون‌بشکه رسیده است.  این اعداد نشان می‌دهد آنچه مدنظر دولت در جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی به‌عنوان هدفمندکردن یارانه‌ها بود اتفاق نیفتاد. پدرام سلطانی، نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران به دلایل این افزایش مصرف اشاره کرد و گفت: افزایش بهره‌وری انرژی به خودی‌خود امکان‌پذیر نیست. این اتفاق تنها با تغییر تکنولوژی اتفاق می‌افتد که در دوسال گذشته به‌دلیل وجود دو مانع اساسی امکان آن فراهم نشد.

نخست آنکه تشدید تحریم‌ها، فروش فناوری جدید را با مانع و ممنوعیت مواجه کرد و دوم عدم‌حمایت دولت از صنایع برای این تغییر مهم بود. دولت در سال‌های گذشته منابع حاصل از افزایش قیمت حامل‌ها را خرج شهروندان کرد و عملا افزایش مصرف انرژی هم به موازات سایر حوزه‌ها در صنایع رشد یافت. مسعود دانشمند عضو دیگر هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، دلیل افزایش مصرف انرژی در واحدهای تولیدی را بهره‌وری پایین فرآیند تولید عنوان کرد و گفت: با وجود آنکه قیمت حامل‌های انرژی در ترکیه سه تا چهار برابر قیمت‌ها در ایران است اما می‌بینیم که در بازار ایران سهم کالاهای ترکیه‌ای از محصولات ایرانی بسیار بیشتر است. دلیل این اتفاق چیست؟ چگونه می‌شود که با قیمت‌های بالای حامل‌های انرژی هزینه تمام‌شده کالا در این کشور از ایران پایین‌تر است. او معتقد است می‌توان علت را در بهینه‌بودن مصرف انرژی به واسطه استفاده از ماشین‌آلات مدرن جست‌وجو کرد.


طی 8 سال یارانه کشاورزی به یک‌سوم کاهش یافت

از موضوع صنایع که بگذریم وجه دیگر یارانه‌ها آن چیزی بود که دولت در قالب حمایت‌هایی که تمام دنیا از کشاورزی خود دارد به این بخش پرداخت می‌کرد.


در چندسال اخیر میزان اختصاص یارانه‌های بخش کشاورزی به‌شدت کاهش یافته است. براساس گزارش دفتر بودجه وزارت جهاد کشاورزی میزان یارانه بخش کشاورزی از 5/14هزارمیلیاردریال در سال1384 به حدود 4/5هزارمیلیاردریال در سال1391 کاهش یافته به این معنا که به حدود یک‌سوم یارانه سال1384 تقلیل پیدا کرده است.


با درنظرگرفتن تغییرات شاخص کل، میزان یارانه سال 1391 حداقل باید به 3/2 برابر سال1384 می‌رسید و میزان آن به 46هزارو500میلیاردریال بالغ می‌شد در حالی که میزان یارانه پرداختی به بخش کشاورزی در سال1391 نسبت به سال 1384 حدود 35درصد بوده و از 14هزارو491میلیاردریال به چهارهزارو574میلیاردریال کاهش یافت. با توجه به آمار تولیدات کشاورزی در سال1384 به ازای هر یک‌هزار تن تولید کشاورزی 15میلیون‌تومان یارانه پرداخت می‌شد و در صورت صحیح‌بودن آمار تولیدات کشاورزی در سال 1391 در حدود چهارمیلیون‌تومان به ازای هر یک‌هزار تن محصول تولیدشده یارانه پرداخت شده است. 

ولی تخصیص یارانه‌های بخش کشاورزی از سال 1384 تا 1391 روندی کاملا نزولی داشته است و اگر میزان تورم سالانه را نیز در نظر بگیریم مشخص خواهد شد که مجموع نرخ تورم طی این سال‌ها حدود 142 درصد بوده، این درحالی است که یارانه‌ها 70درصد کاهش یافته است. با توجه به کاهش 70درصدی یارانه‌ها و افزایش 142درصدی هزینه‌ها عملا یارانه زیادی به کشاورزی اختصاص نیافته است.

 

 

 

 


برچسب ها : کشاورزی ,
مطالب مرتبط
12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 جزئیات طرح انتزاع اختیارات بخش کشاورزی ۱۳۹۰ شنبه ۱۵ مرداد
2 طرح انتزاع اختیارات ۱۳۹۰ شنبه ۱۵ مرداد
3 شبهه افکنی وزیرجهادکشاورزی ۱۳۹۰ يکشنبه ۹ مرداد
4 دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی ،ماشین آلات ،ادوات و ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
5 هفتمین نمایشگاه تکنولوژی و ماشین آلات کشاورزی food agri پاکستان/ ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
6 چهادهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی ،نهاده ه ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت
7 سومین نمایشگاه تخصصی صنایع و ماشین آلات کشاورزی جیرفت ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد
8 نمایشگاه تخصصی صنایع کشاورزی agritechnica آلمان ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد
9 چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی و ماشین آلات تبریز ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت
10 ششمین نمایشگاه کشاورزی ،غذا و بسته بندی Iraq agro food عراق/اربی ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
11 چهاردهمین نمایشگاه صنایع و ماشین آلات کشاورزی قزوین ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
12 بیست و هشتمین نمایشگاه ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی agri technic ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
13 تخلف صدا و سیما ۱۳۹۰ دوشنبه ۱۱ مهر
14 واردات شیر خشک ۱۳۹۰ دوشنبه ۱۱ مهر
15 باید روند پرداخت تسهیلات توسعه کشاورزی به متقاضیان سرعت گیرد شود ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ شهريور
16 توسعه پایدار کشاورزی از افتخارات سازمان میادین شهرداری تهران ۱۳۹۱ سه شنبه ۱ اسفند
17 توسعه مناسبات کشاورزی ایران با ارمنستان و گرجستان توجیه اقتصادی ۱۳۹۰ شنبه ۱۰ دي
18 نمایشگاه دام و طیور ،کشاورزی شیلات سنندج ۱۳۹۲ چهارشنبه ۶ شهريور
19 نمایشگاه ماشین آلات تجهیزات کشاورزی ،صنایع غذایی و اصلاح دام agr ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
20 هراس وزارت جهاد كشاورزي از نقد كارشناسانه و راهكارهاي عملي ۱۳۹۱ شنبه ۱۱ شهريور
12345678910...>>