آگهی استانی
ورود به دفتر کار شما
رمز عبور
خبرنامه
نام

گروه محصولات
بازارسبز ايران
دیدگاه و نظرات
 •  در هر زمینه ای با هر سابقه ای که دارید :

  آماده راهنمایی و مشاوره شما هستیم تا برای پیشرفت بازار کاری شما قدمی برداشته باشیم،علاقه مندان تنها با عضویت رایگان دربازار سبز ایران و ارسال درخواست خود به آدرس ایمیل زیر میتوانند از راهنمایی های تخصصی و چاره ساز مشاورین و متخصصین مجموعه ی ما بهره مند شوندتاروزی شاهد درخشش فعالیتتان در سایت بازار سبز ایران باشیم.

  Info@agroshop.ir

 • با نظرات سازنده شما برتر مي شويم
آگهی لینک دار
 • پایگاه خبری و تحلیلی کشاورزی و علوم دامی ایران (فارم نیوز)
 • پایگاه خبری جارپرس
 • ماهنامه گزارش
 • خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)
 • فودنا
 • دهقان نیوز
 • سایت کشاورزی ایران
 • ماهنامه دام،کشت و صنعت
 • گزارش نیوز
 • فودپرس
 • پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران
 • کشاورز نیوز
 • شرکت نفیس مهر ماسوله(دستگاه جوجه کشی، اتوماسیون اداری)
 • تورهای مسافرتی
 • تورهای نمایشگاهی
 • مجله گردشگری کوله پشتی
 • تور گالری

آمار سایت
تعداد آگهی موجود : 8927
آگهی های امروز: 0
کل بازدید سایت : 4933268
بازدید امروز سایت : 1977
بازدید دیروز سایت : 11113
مدیریت تراکنش های مالی شما
راه فرار از بحران؛ توجه به «آب مجازی»

 آب مجازی چیست؟

آب مجازی کل آبی است که برای تولید یک واحد محصول، کالا یا خدمات مصرف می‌شود. با این دیدگاه می‌توان در ارتباط بین آب، غذا و مبادلات آن‌ها، همه محصولات و خدمات را با معیار مشترک آب مصرفی سنجید.

آب مجازی هر محصول به سه بخش آب آبی، آب سبز و آب خاکستری تفکیک می‌شود، آب سبز به حجم آبی اطلاق می­شود که در مناطق غیراشباع خاک به صورت رطوبت خاک ذخیره می­شود. این منبع آبی در مناطق دیم به صورت موثر صرف تعرق گیاهی می­شود و یا از سطح خاک و آب­های آزاد به صورت تبخیر از دسترس خارج می­گردد.

آب­های زیرزمینی و آب­های سطحی (دریاچه­ها و رودخانه­ها و حجم آب مخازن پشت سدها)، آب آبی را تشکیل می‌دهند. آب آبی برای مصارفی نظیر آبیاری مزارع، بخش­های شرب و صنعت مصرف می­شود؛ آب خاکستری، به حجم آبی اطلاق می­شود که طی فرایند تولید محصولات آلوده شده و کیفیت اولیه خود را از دست داده‌است. این آب­ها وارد سیستم­های طبیعی آبی می­شود. میزان آبی که لازم است تا بتوان کیفیت آب­های آلوده را به سطح استاندارد و مطلوب رساند، معادل حجم آب مجازی خاکستری در نظر گرفته می­شود.

آب مجازی منبع جایگزین منابع آب

به منظور مدیریت کم­آبی در کشورهای خشک و نیمه­خشک با استفاده از راهکار واردات خالص آب مجازی به مناطق کم­آب می­توان از فشار وارد شده بر منابع آبی این کشورها کاست لذا آب مجازی به عنوان منبع جایگزین آب در کشور واردکننده به شمار می­آید.

بنابراین تجارت جهانی کالاها موجب ایجاد جریان بین­المللی آب مجازی می‌شود که «تجارت آب مجازی» نامیده شده‌است، یعنی به همراه تجارت بین­المللی کالاها، مبادله آب مجازی آن نیز در حال جریان است و با بهره از این راهکار می‌توان توازنی را بین منابع آب کشورها برقرار نمود چرا که کشورهای خشک با واردات کالاهای آب‌بر منابع آب داخلی خود را ذخیره و آب مورد نیاز برای تولید کالاها را جهت استفاده در سایر بخش‌ها حفظ می­کند و با نگاهی به بعد پنهان آب در تولید کالاها، به ویژه در تجارت کالاهای آب­بر، هدف افزایش بهره­وری و کارایی استفاده از آب تحقق می‌یابد.

مفهوم آب مجازی در دهه اخیر، تصویر گویایی از نیاز به آب برای تأمین غذای جمعیت جهانی است، برآورد میزان آب مجازی در محصولات مختلف آگاهی مردم را نسبت به آب افزایش می­دهد و نشان­دهنده اثراتی است که تولید و بالطبع، مصرف آن محصول در محیط خود بر جا می­گذارد اما واقعیت آنست که کل آبی که در یک کشور مصرف می‌شود، میزان دقیقی از تخصیص منابع جهانی آب به آن کشور نیست.

آبرانه؛ اثر الگوی مصرف بر منابع آبی

از دیدگاه آب مجازی، با واردات محصولات به کشور، حجم آب مجازی مورد نیاز برای تولید محصولات به منابع آبی داخل کشور اضافه و صادرات یک کشور نیز معادل آب مجازی خروجی از کشور است که باید از منابع آبی داخل کشور کسر شود. برای اینکه بتوان اثر الگوی مصرف مردم را بر منابع طبیعی نشان داد می‌توان از مفهوم Water Footprint یا آبرانه استفاده نمود. آبرانه، حجم کل آبی است که در تولید کالا و خدمات مصرفی برای ساکنان یک کشور به کار می­رود. آبرانه را می‌توان برای هر گروه تعریف شده­ای از مصرف­کنندگان مانند خانواده، اصناف، جمعیت روستایی، شهری، استانی و کشوری و در مقیاس زمانی، مکانی، داخلی و یا خارجی محاسبه نمود. پس از برآورد آبرانه کشور باید به ارزیابی پایداری آبرانه پرداخته شود. فاز ارزیابی پایداری آبرانه روی تحلیل‌های چند وجهی پایداری محیطی راندمان اقتصادی و تساوی اجتماعی مصارف و تخصیص آب تاکید دارد و به تحلیل تخصیص پایدار، کارامد و عادلانه آب در مقیاس محلی و جهانی با یک الگوی تولید، مصرف با توجه به موقعیت جغرافیایی می پردازد.

شاخص کم آبی

از آنجا که کاهش منابع آب تجدیدپذیر رو به افزایش است نیاز به شاخص‌های دقیقی داریم تا بتوان کمبود آب را در سطحی گسترده ترسیم و توصیف نمود. شاخص کمیابی آب آبی در یک حوضه را نسبتی از کل آبرانه آبی به آب در دسترس آبی در یک دوره معین در یک حوضه تعریف می­کند. اگر شاخص کمیابی آب آبی 100 درصد باشد یعنی کل آب در دسترس در یک حوضه مورد مصرف بوده است.

چرا باید به آب مجازی توجه کرد؟

رشد روز­افزون جمعیت، نیاز به تأمین مواد غذایی بیشتر و انرژی بیشتر دارد که این امر مستلزم افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی و صنعتی است، بخش کشاورزی منابع آبی هر منطقه را تحت تاثیر قرار می­دهد و به کاهش پتانسیل دسترسی به آب بسیار حساس است. از طرف دیگر تغییرات اقلیمی و محدودیت منابع آبی از جمله عواملی است که توجه مدیران منابع آب را به سوی کارآمدی مفهوم آب مجازی با هدف پایداری منابع، توسعه در عمق و بهره­برداری کارآمد از آب معطوف می‌دارد. این مفاهیم در دستیابی و افزایش بازشناسی ساختار مدیریت کمک کرده و پیشنهاداتی را برای حل چالش­های رو به رشد بخش آب که ناشی از کمیابی منابع آب است، ارائه می­دهد.

آب مجازی و امنیت غذایی

برای کاهش فشار وارده بر منابع آبی داخلی، مستلزم بهره­گیری بیشتر از استراتژی مبادله آب مجازی در واردات محصولات آب­بر به کشور هستیم که این امر نیز وابستگی منابع غذایی به واردات را بیشتر خواهد کرد. لذا سیاست­گذاری­ها باید به گونه­ ای باشد که هم بتوان چالش­های محدودیت منابع آبی و هم امنیت بلندمدت غذایی کشور را تأمین کرد که لازم است اثرات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی وابستگی غذایی مورد بررسی قرار گیرد. با جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز، انجام مطالعات در زمینه بهره­برداری بهینه از منابع آب آبی و سبز در کشور و تعیین مسیرهای آب مجازی درون کشوری، شناخت پتانسیل هر منطقه و یافتن محل کشت مناسب برای محصولات مختلف با تکیه بر میزان آب مجازی و بهره گیری از تکنولوژی­های جدید می‌توان از منابع آبی داخلی با بهره‌وری بالا استفاده نمود و به مزیت های نسبی اقتصادی نیز دست یافت.

اعظم عربی

منبع: رصد


 


برچسب ها : آب ,
مطالب مرتبط
12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 يادداشت اقتصادي ۱۳۹۰ شنبه ۱۵ مرداد
2 بی‌کاری ۳۰۰ هزار کشاورز ۱۳۹۰ يکشنبه ۹ مرداد
3 اعتبار تخصيص يافته امسال نسبت به سال گذشته دو برابر افزايش يافته ۱۳۹۰ دوشنبه ۳ مرداد
4 چهادهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی ،نهاده ه ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت
5 درباره ما ۱۳۸۷ يکشنبه ۲۲ دي
6 هشتمین نمایشگاه بین المللی شیلات و آبزیان کیش ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد
7 نمایشگاه بدون آب، ناني براي كشاورزان ندارد! ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲ اسفند
8 مراتع و آبخيزداري تغيير كرد ۱۳۹۰ پنج شنبه ۱۳ مرداد
9 نمایشگاه تخصصی دام و طیور و آبزیان لرستان ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
10 ششمین نمایشگاه دام ،طیور و آبزیان اردبیل ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
11 امسال سدهای کشور پر آب هستند ۱۳۹۲ شنبه ۲۵ خرداد
12 فعال‌سازی استخرهای دو منظوره اولویت آبزی‌پروری در سال جاری ۱۳۹۲ شنبه ۳۱ فروردين
13 آخرین اخبار از زلزله آذربایجان/ کمبود شدید آب و غذا ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۳ مرداد
14 تجهیز 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه در سال جاری به سیس ۱۳۹۱ دوشنبه ۲ بهمن
15 پرورش میگو در آب‌های شمالی/ بیش از 10 هزار تن میگوی پرورشی تولید ۱۳۹۱ سه شنبه ۱۷ بهمن
16 ۳۰ درصد ضایعات «گندم» در «کشاورزی سنتی» است ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۵ دي
17 ورود مدیران بله‌قربان‌گو و دروغگو به کشاورزی ممنوع ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۸ دي
18 محیط زیست به کمیسیون کشاورزی و آب اضافه می‌شود ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۸ دي
19 چگونه ارزش افزوده تولیدات کشاورزی بیشتر می‌شود؟ ۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي
20 واگذاری شرکت پشتیبانی امور دام به وزارت جهاد کشاورزی ۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي
12345678910...>>