آگهی استانی
ورود به دفتر کار شما
رمز عبور
خبرنامه
نام

گروه محصولات
بازارسبز ايران
دیدگاه و نظرات
 •  در هر زمینه ای با هر سابقه ای که دارید :

  آماده راهنمایی و مشاوره شما هستیم تا برای پیشرفت بازار کاری شما قدمی برداشته باشیم،علاقه مندان تنها با عضویت رایگان دربازار سبز ایران و ارسال درخواست خود به آدرس ایمیل زیر میتوانند از راهنمایی های تخصصی و چاره ساز مشاورین و متخصصین مجموعه ی ما بهره مند شوندتاروزی شاهد درخشش فعالیتتان در سایت بازار سبز ایران باشیم.

  Info@agroshop.ir

 • با نظرات سازنده شما برتر مي شويم
آگهی لینک دار
 • پایگاه خبری و تحلیلی کشاورزی و علوم دامی ایران (فارم نیوز)
 • پایگاه خبری جارپرس
 • ماهنامه گزارش
 • خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)
 • فودنا
 • دهقان نیوز
 • سایت کشاورزی ایران
 • ماهنامه دام،کشت و صنعت
 • گزارش نیوز
 • فودپرس
 • پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران
 • کشاورز نیوز
 • شرکت نفیس مهر ماسوله(دستگاه جوجه کشی، اتوماسیون اداری)
 • تورهای مسافرتی
 • تورهای نمایشگاهی
 • مجله گردشگری کوله پشتی
 • تور گالری

آمار سایت
تعداد آگهی موجود : 8927
آگهی های امروز: 0
کل بازدید سایت : 4934308
بازدید امروز سایت : 3017
بازدید دیروز سایت : 11113
مدیریت تراکنش های مالی شما
مزایای آبیاری بارانی چیست؟

در آبیاری به روش بارانی، آب با فشار در داخل یک شبکه لوله‌کشی شده جریان پیدا کرده و سپس از خروجی‌هایی که روی این شبکه تعبیه شده و آبپاش نامیده می‌شوند، خارج می‌شود.

ساختمان آبپاش‌ها طوری است که هنگامی که با فشار از آن خارج می‌شود به صورت قطرات ریز و درشت درآمده و مشابه باران در سطح مزرعه ریخته می‌شود و از همین‌رو این سیستم آبیاری به روش بارانی نامیده می‌شود.

مدیر گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: عملکرد محصول در واحد سطح با آبیاری بارانی افزایش یافته و از نظر کیفیّت مرغوبتَر می‌شود.

«یعقوب دین‌پژوه» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی، افزود: پخش آب به‌وسیله‌ی باران مصنوعی در مزارع با آبیاری بارانی امکانپذیر بوده در حالی که در آبیاری سطحی هر اندازه هم که دقت شود آبدهی ابتدای کرت‌ها و یا جویچه‌ها بیشتر از دیگر قسمت‌هاست.

وی با اشاره به بی‌نیازی آبیاری بارانی به احداث جوی و پشته تشریح کرد: در آبیاری بارانی احتیاجی به قطعه‌بندی و احداث جوی و پشته نبوده و به این صورت هزینه‌های مربوط به لایروبی جوی‌ها و مرمت آنها لازم نیست.

مدیر گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز آبیاری بارانی را عاملی برای افزایش فعالیت گیاه دانست و یادآور شد: پخش شدن آب با آبیاری بارانی علتی برای مرطوب شدن هوای مجاور گیاه، باز شدن منفذهای برگ‌ها و در نهایت افزایش فعالیّت گیاه می‌شود.

دین‌پژوه افزود: آبیاری بارانی عاملی برای شست‌وشوی مداوم برگ‌ها شده در این شرایط علاوه‌بر آثار مثبت بر رشد گیاه، کاهش خسارت حشراتی نظیر کنه‌های نباتی و شته‌ها را در پی دارد.

مدیر گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: در آبیاری بارانی می‌توان کودهای محلول و یا بعضی مواد ضدعفونی‌کننده را همراه آب آبیاری روی گیاه و یا خاک پاشید.

دین‌پژوه افزود: آبیاری بارانی را می‌توان عاملی برای خنک شدن هوای اطراف گیاه با پخش شدن آب در هوا و تبخیر در فصل‌های گرم قلمداد کرد.

«احمد فاخری‌فرد»، استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز هم به خبرنگار ایسنا گفت: بازده محصولات با آبیاری بارانی در اغلب موارد بیشتر از آبیاری سطحی است.

وی افزود: آبیاری بارانی به علت امکانپذیر شدن آبیاری با عمق کم برای اراضی با بافت‌های بسیار سبک یا سنگین قابل توصیه است.

استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز از کاهش تلفات آب در این سیستم از آبیاری گفت و تشریح کرد: تلفات به‌صورت روانآب و فرسایش خاک در آبیاری بارانی به حداقل می‌رسد و تهویه‌ی خاک با آبیاری بارانی به راحتی انجام می‌شود.

فاخری‌فرد کاهش هزینه‌های آماده‌سازی اراضی را از محاسن آبیاری بارانی دانست و افزود: حذف شدن عملیات تسطیح و کاهش هزینه‌های آماده‌سازی اراضی را باید از مهم‌ترین محاسن آبیاری بارانی بدانیم.

وی با اشاره به افزایش راندمان آبیاری خاطرنشان کرد: راندمان آبیاری بارانی را در مقایسه با روش‌های سنّتی آبیاری بیشتر است.

استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: آشنایی با استفاده‌ی صحیح از آبیاری قطره‌ای باعث می‌شود آب کافی به اندازه و به موقع به گیاه برسد و حداکثر تولید با حداقل آب مصرفی حاصل شود.

فاخری‌فرد افزود: با اصلاح سیستم سنتی آبیاری با تسطیح نسبی اراضی و کشت فارویی و انتخاب طول مناسب فاروها نسبت به بافت خاک و میزان آب در اختیار و آبیاری در مسیر شیب آبیاری مزرعه می‌توان راندمان آبیاری را تا 50 درصد افزایش داد.

وی تشریح کرد: صرفه‌جویی در مصرف آب به‌علت به کار بردن میزان دقیق آب مورد نیاز در آبیاری قطره‌ای به سادگی میسر است.

فاخری‌فرد ادامه داد: برخلاف روش‌های آبیاری سطحی، آبیاری قطره‌ای باعث فرسایش خاک بر اثر جریان آب نمی‌شود.

استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز بهره‌گیری از آبیاری قطره‌ای را زمینه‌ساز صرفه‌جویی در مصرف کود دانست و یادآور شد: در آبیاری قطره‌ای می‌توان با مصرف کودهای محلول پُرمصرف نظیر فسفر، ازت و پتاس و کم مصرف مثل آهن، روی و مس با آبیاری ضمن افزایش محصول در مصرف کود نیز صرفه‌جویی کرد.

وی با اشاره به مصرف کمتر آب در آبیاری قطره‌ای ادامه داد: با توجه به ماهیت و خصوصیات فنی روش آبیاری قطره‌ای، مصرف آب در این روش کمتر از سایر روش‌های آبیاری است.

فاخری‌فرد از برتری رشد گیاه با آبیاری قطره‌ای گفت و خاطرنشان کرد: پاسخگویی گیاه از نظر رشد، کمیت و کیفیت محصول با بهره‌گیری از آبیاری قطره‌ای نسبت به دیگر روش‌های آبیاری برتری دارد.

آبیاری قطره‌ای عاملی برای ایجاد بهداشت در باغ

مدیرگروه باغبانی دانشکده‌ی کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: اجرای آبیاری قطره‌ای در باغ علاوه‌بر صرفه‌جویی بهداشت باغ را نیز در پی دارد.

«سیدجلال طباطبائی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) افزود: هدف از آبیاری رسانیدن آب کافی به خاک بمنظور تأمین رطوبت لازم برای رشد گیاه است و با اجرای آبیاری ضمن حاصلخیزتَر شدن خاک، درجه حرارت لازم برای رشد بهتر گیاه نیز تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: در شیوه غرقابی که در بیشتر باغ‌ها اجرا می‌شود، کشاورز با ایجاد کرت‌هایی در زمین و باغ، آب را به تنه درخت یا بوته می‌رساند و به این ترتیب، ریشه گیاه آبیاری می‌شود.

طباطبائی از مهم‌ترین علل فراهم نشدن آبیاری قطره‌ای در باغ گفت و ادامه داد: کوچکی قطعات، عدم دسترسی به برق و همینطور عدم توان مالی باغدار را باید از مهم‌ترین علل فراهم نشدن آبیاری قطره‌ای قلمداد کنیم.

مدیر گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با اشاره به لزوم سنگ چینی پای درختان یادآور شد: در مناطقی که با محدودیت آبیاری مواجه هستیم، بهتر است در حاشیه، نهالی که کاشته شده نسبت به سنگ چینی و پوشش دادن پای درختان برای کاهش تبخیر اقدام شود.

طباطبائی گفت: میزان استفاده از آب کشاورزی در ایران بسیار زیاد است و با میانگین کشورهای توسعه‌ یافته فاصله زیادی دارد.

بر اساس این گزارش، راندمان آبیاری با روش بارانی در مناطق خیلی خشک و پر باد به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد و عملکرد محصول در واحد سطح با آبیاری بارانی افزایش یافته و از نظر کیفیّت مرغوبتَر می‌شود.


برچسب ها : آب ,
مطالب مرتبط
12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 يادداشت اقتصادي ۱۳۹۰ شنبه ۱۵ مرداد
2 بی‌کاری ۳۰۰ هزار کشاورز ۱۳۹۰ يکشنبه ۹ مرداد
3 اعتبار تخصيص يافته امسال نسبت به سال گذشته دو برابر افزايش يافته ۱۳۹۰ دوشنبه ۳ مرداد
4 چهادهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی ،نهاده ه ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت
5 درباره ما ۱۳۸۷ يکشنبه ۲۲ دي
6 هشتمین نمایشگاه بین المللی شیلات و آبزیان کیش ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد
7 نمایشگاه بدون آب، ناني براي كشاورزان ندارد! ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲ اسفند
8 مراتع و آبخيزداري تغيير كرد ۱۳۹۰ پنج شنبه ۱۳ مرداد
9 نمایشگاه تخصصی دام و طیور و آبزیان لرستان ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
10 ششمین نمایشگاه دام ،طیور و آبزیان اردبیل ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
11 امسال سدهای کشور پر آب هستند ۱۳۹۲ شنبه ۲۵ خرداد
12 فعال‌سازی استخرهای دو منظوره اولویت آبزی‌پروری در سال جاری ۱۳۹۲ شنبه ۳۱ فروردين
13 آخرین اخبار از زلزله آذربایجان/ کمبود شدید آب و غذا ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۳ مرداد
14 تجهیز 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه در سال جاری به سیس ۱۳۹۱ دوشنبه ۲ بهمن
15 پرورش میگو در آب‌های شمالی/ بیش از 10 هزار تن میگوی پرورشی تولید ۱۳۹۱ سه شنبه ۱۷ بهمن
16 ۳۰ درصد ضایعات «گندم» در «کشاورزی سنتی» است ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۵ دي
17 ورود مدیران بله‌قربان‌گو و دروغگو به کشاورزی ممنوع ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۸ دي
18 محیط زیست به کمیسیون کشاورزی و آب اضافه می‌شود ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۸ دي
19 چگونه ارزش افزوده تولیدات کشاورزی بیشتر می‌شود؟ ۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي
20 واگذاری شرکت پشتیبانی امور دام به وزارت جهاد کشاورزی ۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي
12345678910...>>