آگهی استانی
ورود به دفتر کار شما
رمز عبور
خبرنامه
نام

گروه محصولات
بازارسبز ايران
دیدگاه و نظرات
 •  در هر زمینه ای با هر سابقه ای که دارید :

  آماده راهنمایی و مشاوره شما هستیم تا برای پیشرفت بازار کاری شما قدمی برداشته باشیم،علاقه مندان تنها با عضویت رایگان دربازار سبز ایران و ارسال درخواست خود به آدرس ایمیل زیر میتوانند از راهنمایی های تخصصی و چاره ساز مشاورین و متخصصین مجموعه ی ما بهره مند شوندتاروزی شاهد درخشش فعالیتتان در سایت بازار سبز ایران باشیم.

  Info@agroshop.ir

 • با نظرات سازنده شما برتر مي شويم
آگهی لینک دار
 • پایگاه خبری و تحلیلی کشاورزی و علوم دامی ایران (فارم نیوز)
 • پایگاه خبری جارپرس
 • ماهنامه گزارش
 • خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)
 • فودنا
 • دهقان نیوز
 • سایت کشاورزی ایران
 • ماهنامه دام،کشت و صنعت
 • گزارش نیوز
 • فودپرس
 • پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران
 • کشاورز نیوز
 • شرکت نفیس مهر ماسوله(دستگاه جوجه کشی، اتوماسیون اداری)
 • تورهای مسافرتی
 • تورهای نمایشگاهی
 • مجله گردشگری کوله پشتی
 • تور گالری

آمار سایت
تعداد آگهی موجود : 8927
آگهی های امروز: 0
کل بازدید سایت : 4934541
بازدید امروز سایت : 3250
بازدید دیروز سایت : 11113
مدیریت تراکنش های مالی شما
600 میلیون دلار؛ میزان صادرات فرآورده‌های لبنی

به گزارش خبرنگار مهر، رضا باکری در نشست خبری در پاسخ به سئوال مهر درباره دلایل کاهش مصرف سرانه لبنیات در کشور اظهار داشت: مسایل مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این زمینه دخیل هستند و یکی از این عوامل بحث کاهش قدرت خرید خانوارهای جامعه است.

وی با بیان اینکه آغاز اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در سال 89 با کاهش ارزش پول ملی همراه شد، افزود: به طبع طی 3 الی 4 سال قدرت خرید مردم کاهش یافت و این امر بر روی بسیاری از مصارف آنان از جمله لبنیات در سبد غذایی خانوار تاثیر گذاشت.

باکری با اشاره به اینکه حدودا از سال 90 تاکنون رشد چندانی در مصرف سرانه لبنیات اتفاق نیفتاده است، گفت: ما در همان مصرف سرانه قبلی (حدود 85 کیلوگرم) متوقف هستیم اما کاهش مصرف سرانه نیز رخ نداده است.

وی اضافه کرد: در ارزیابی تولید شیرخام کشور هیچ گزارشی مبنی بر کاهش تولید شیرخام توسط هیچ یک از مراجع و مسئولان تهیه کننده و گزارش کننده آمار ارایه نشده؛ این شیر تبدیل و مصرف شده است.

دبیر انجمن صنایع لبنی کشور در مورد این موضوع که به اعتقاد برخی کارشناسان مصرف سرانه در کشور این امر به دلیل صادرات محصولات لبنی است، تصریح کرد: میانگین صادرات ما بین 5 تا 8 درصد در نوسان است؛ گرچه این میزان طی 5 سال گذشته با رشد تدریجی همراه بوده اما سهم تاثیرگذاری ندارد.

باکری با بیان اینکه عمده صادرات محصولات لبنی ما به کشور عراق و میزان بسیار کمی از آن به افغانستان انجام می‌شود، گفت: میزان صادرات فراورده‌های لبنی حدود 600 میلیون دلار است اما این به آن معنا نیست که صادرات آنچنان انگیزه قوی‌ای بوده که سبب کمبود کالا در بازار داخلی شود.

وی ادامه داد: عوامل دیگری چون افزایش جمعیت، تغییر الگوهای مصرف، اطلاعات و دانش تغذیه که روز به روز در جامعه افزایش پیدا می‌کند و دگرگونی‌هایی در آن رخ می‌دهد در زمینه ثبات مصرف سرانه لبنیات موثر بوده‌اند.

باکری با بیان اینکه بخش لبنیات کشور نتوانسته در این دوره تغییر و تحول فکری؛ اطلاع‌رسانی کافی در رابطه با ضرورت مصرف فراورده‌های لبنی انجام دهد، گفت: تا زمانی که نتوانیم به شکل مستمرارجحیت محصولات غذایی مختلف را در مقایسه با هم توضیح دهیم و به اثبات برسانیم، تمایل جوانان به مصرف کالاهای غذایی دیگر سوق پیدا می‌کند.

وی در مورد میزان استاندارد مصرف سرانه لبنیات اظهار داشت: آنچه به عنوان عبور از خط فقر و قرار گرفتن در مسیر توسعه یافتگی تلقی می‌شود میزان  165 تا 170 کیلوگرم است اما در برخی  کشورها از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی این میزان بین 350 تا 400 کیلوگرم است.

باکری اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه میزان مصرف سرانه لبنیات باید تا 170 کیلوگرم افزایش یابد، ضمن اینکه در سند چشم انداز 1404 میزان 225 کیلوگرم هدف قرار گرفته است.

دبیرانجمن صنایع لبنی با بیان اینکه وقتی قیمت مصرف کننده بر روی کالا درج می‌شود مسئولیت تمامی پروسه تا سر سفره به گردن کارخانجات می‌افتد، افزود: این در حالیست که پس از کارخانه اقشار اجتماعی دیگری از جمله قشر حمل و نقل، شبکه عمده و خرده فروشی و سیستم سوپرمارکتی کشور نیز در این میان حضور دارند.

باکری با اشاره به اینکه مسئولیت بین 35 تا 40 درصد قیمت درج شده بر روی کالا بر عهده کارخانجات نیست، اضافه کرد: در این میان 10 درصد هزینه حمل سراسری مصوب سازمان حمایت ، 15 درصد هزینه توزیع خرده‌فروشی،5 درصد هزینه عمده فروشی و 11 درصد سهم وزارت اقتصاد  و سازمان امور مالیاتی کشور است اما در حال حاضر مصرف کننده به خطا این دید را دارد که گرانی محصولات برعهده کارخانجات است.

دبیر انجمن صنایع لبنی کشور درباره خرید تضمینی شیر از دامداران نیز گفت: وزارت جهاد کشاورزی با اجرای طرح خرید تضمینی علاوه بر حمایت از دامداران به نوعی از صنایع لبنی نیزهم حمایت می‌کند چراکه در گذشته بخشی از شیر خام تولیدی توسط کارخانجات صنایع لبنی به شیرخشک تبدیل و دپو می‌شد و این کارفشار مالی بر آنها را افزایش می‌داد که هم‌اکنون این کار توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود.

باکری اضافه کرد: ما نمی‌توانیم شیرخام را به قیمت 1440 تومان از دامداران خریداری کنیم، چراکه توان افزایش قیمت فراورده‌های خود را متناسب با آن نداریم در حال حاضر نیز با یک پدیده 5 الی 10 درصدی تاخیر در فروش مواجه هستیم و قدرت خرید مردم ما را محدود کرده است.

وی تصریح کرد: دامدار تامین کننده، سهامدار و شریک تجاری ما است چطور ممکن است بخواهیم او را دچار زیان کنیم؟


برچسب ها : لبنیات ,
مطالب مرتبط
123456
ردیفتیترتاریخ
1 صادرکننده لبنیات هستیم اما تولید کره نداریم ۱۳۹۲ يکشنبه ۹ تير
2 مخالفت با یارانه نقدی در بازار شیر و لبنیات ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۵ ارديبهشت
3 افزایش 33 درصدی قیمت لبنیات در صورت حذف یارانه شیر ۱۳۹۳ چهارشنبه ۷ خرداد
4 قیمت شیر و لبنیات این هفته اعلام می‌شود ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۸ خرداد
5 وزارت کشاورزی: بازار شیر و لبنیات آزاد می‌شود ۱۳۹۳ شنبه ۳۱ خرداد
6 رها کردن بازار لبنیات به ضرر مردم است ۱۳۹۳ يکشنبه ۱ تير
7 مردم فرآورده های لبنی حاوی پروبیوتیک مصرف کنند ۱۳۹۳ يکشنبه ۱ تير
8 دامداران راضی به افزایش قیمت لبنیات نیستند ۱۳۹۳ سه شنبه ۳ تير
9 نرخ‌ جدید لبنیات اعلام شد + قیمت‌ها ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۰ تير
10 کاهش مصرف و خروج از بازارهای صادراتی با افزایش 30درصدی نرخ لبنیا ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۰ تير
11 پنیر سنتی تالش، هر چه کهنه‌تر، بهتر ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۱ تير
12 نرخ جدید محصولات لبنی پس از ابلاغ اعمال می شود ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۲ تير
13 کارخانه‌های لبنی به استقبال گرانی رفتند! ۱۳۹۳ شنبه ۱۴ تير
14 نکاتی درباره محصولات پروبیوتیک‌ ۱۳۹۳ شنبه ۱۴ تير
15 خیز کند کارخانه‌ها برای گرانی لبنیات ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۶ تير
16 چرا ماست پاستوریزه آب نمی‌اندازد؟ ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۸ تير
17 افزایش 13 درصدی قیمت پنیر ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۲ تير
18 شیر به نرخ پارسال، لبنیات به نرخ امسال! ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۳ تير
19 شیر خام، ارزان و لبنیات گران شد! ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۳ تير
20 صنایع لبنی مجوز بیش از 15 درصد افزایش نرخ محصولات را ندارند ۱۳۹۳ سه شنبه ۲۴ تير
123456