آگهی استانی
ورود به دفتر کار شما
رمز عبور
خبرنامه
نام

گروه محصولات
بازارسبز ايران
دیدگاه و نظرات
 •  در هر زمینه ای با هر سابقه ای که دارید :

  آماده راهنمایی و مشاوره شما هستیم تا برای پیشرفت بازار کاری شما قدمی برداشته باشیم،علاقه مندان تنها با عضویت رایگان دربازار سبز ایران و ارسال درخواست خود به آدرس ایمیل زیر میتوانند از راهنمایی های تخصصی و چاره ساز مشاورین و متخصصین مجموعه ی ما بهره مند شوندتاروزی شاهد درخشش فعالیتتان در سایت بازار سبز ایران باشیم.

  Info@agroshop.ir

 • با نظرات سازنده شما برتر مي شويم
آگهی لینک دار
 • پایگاه خبری و تحلیلی کشاورزی و علوم دامی ایران (فارم نیوز)
 • پایگاه خبری جارپرس
 • ماهنامه گزارش
 • خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)
 • فودنا
 • دهقان نیوز
 • سایت کشاورزی ایران
 • ماهنامه دام،کشت و صنعت
 • گزارش نیوز
 • فودپرس
 • پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران
 • کشاورز نیوز
 • شرکت نفیس مهر ماسوله(دستگاه جوجه کشی، اتوماسیون اداری)
 • تورهای مسافرتی
 • تورهای نمایشگاهی
 • مجله گردشگری کوله پشتی
 • تور گالری

آمار سایت
تعداد آگهی موجود : 8927
آگهی های امروز: 0
کل بازدید سایت : 4935753
بازدید امروز سایت : 4462
بازدید دیروز سایت : 11113
مدیریت تراکنش های مالی شما
بهشتی که جهاد نصر برای خوزستانی‌ها و ایلامی‌ها می‌سازد

* اینک چشم همه مردم ایران و حتی کشورهای عربی همسایه به تعهدات و اجرای این طرح است که آیا امکان اجرای مهندسی و کارشناسی چنین طرح عظیمی به دست کارشناسان، پیمانکاران، مشاوران و مجریان ایرانی وجود دارد؟

* آیا خوزستان در سال ۱۳۹۶ به بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات کشاورزی در خاورمیانه تبدیل خواهد شد؟

* آیا مهندس شمایلی تا پایان عملیات اجرایی این طرح مدیریت موفق آن‌ را برعهده خواهد داشت؟

دام، کشت و صنعت: تا چند سال پیش اراضی دشت خوزستان در محاصره زه‌آب‌ها، نیزارها، ناهموار بودن، دسترسی نداشتن به آب و … رها شده بود یا افرادی که هیچ راه مهاجرت یا امکان سکونت در قسمت‌هایی از شهر نداشتند در آن مشغول کشت و کار با کمترین در آمد بودند.

هر هکتار زمین‌های دشت‌های خوزستان و ایلام در آن روزها کمتر از پنج میلیون تومان برای فروش پیشنهاد می‌شد اما خریداری وجود نداشت چرا که حاصلی جز ضرر برای صاحب زمین به بار نمی‌آورد. بعد از سفر سال ۱۳۷۵ مقام معظم رهبری به اهواز و تاکید ایشان به احیاء دشت‌های خوزستان و ایلام و توسعه کامل کشاورزی استان و توجه رئیس جمهوری به این امر مهم، وزارت جهاد کشاورزی نیروهای کارشناسی خود را بسیج کرد، دولت نیز از صندوق ملی توسعه ۵/۱ میلیارد دلار دریافت و جهاد نصر را مامور اجرای این طرح نمود (با انتزاع طرح‌های ۹ گانه و الحاق آنها به جهاد نصر که تا سال گذشته و به دلیل بی‌مهری دولت قبلی، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به مجریان، مشاوران و پیمانکاران بدهکار بود) جان تازه‌ای گرفت و حالا همین اراضی تسطیح شده و در حال کشت تا هکتاری ۵۰ میلیون تومان هم معامله می‌شود در حالی که دولت به رایگان، احیاء آنها را انجام می‌دهد. (طبق قانون مصوب مجلس، ۱۵ درصد هزینه‌ها باید توسط کشاورزان پرداخت شود که این رقم از محل اراضی آنها بابت جاده سرویس، و مسیر کانالت تسویه می‌شود)

خبرنگاران در هفته سوم آذرماه امسال، طی بازدیدی از مراحل مختلف اجرای طرح، اراضی آماده شده را با اراضی لم یزرع که با آب گرفتگی و نیزارها در نبردی نابرابر جان باخته بودند مقایسه کردند.

بنا به اهمیت این طرح مهم ، آقای مهندس رمضان‌نژاد، ریاست مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارتخانه نیز خبرنگاران را همراهی می‌کرد گرچه بزرگی و استراتژیک بودن طرح، حضور وزیر یا معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی را نیز در جمع خبرنگاران می‌طلبید.

این طرح که در ابتدا ۸۰۰ هزار هکتار بود در حال حاضر با مصوب شدن ۵۵ هزار هکتار آن کمتر از ۱۰ درصد کل اراضی خوزستان را شامل می‌شود (از ۴/۶ میلیون هکتار). استانی که با یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار سطح زیرکشت آبی و دیم فعلی می‌تواند طی سه سال به سطح یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار کشاورزی برسد و رتبه نخست خود را با فاصله زیاد با دیگر استان‌ها حفظ نماید.

IMG_1957

مهندس شمایلی که سکان مدیریت جهاد نصر را به دست گرفت، به حجتی و بخشنده خوزستانی اطمینان داد خوزستان را آباد خواهد کرد و پروژه را به پنج حوزه؛ کرخه، کارون، مارون، دز، زهره و خیرآباد تقسیم و ۵ مدیر برای اجرای منویات رئیس جمهوری و رهبر در آنها نصب نمود تا بتواند با توسعه پایدار کشاورزی در این منطقه، گسترش امنیت اجتماعی را در راستای شکوفایی رشد اقتصادی، افزایش تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی و ایجاد اشتغال مولد سبب شود.

خبرنگاران در روز نخست، توسط دو دستگاه مینی‌بوس به منطقه اجرای طرح مراجعه و از پروژه ویس (حوزه کارون) به مساحت ۵۲۰۰ هکتار بازدید کردند و پیشرفت طرح‌ها، تسطیح اراضی و عمران آنها به ویژه در قیاس با اراضی لم یزرع و زه گرفته مجاور را حاکی از تزریق خون تازه ۵/۱ میلیارد دلاری و پیشرفت یافتند.

به گفته مدیریت حوزه کارون، اراضی این منطقه پس از تایید و موافقت کتبی صاحبان آن و همسایگان مجاور برای یک یا دو فصل کاشت در اختیار پیمانکار طرح قرار گرفته و پس از انجام امور زیربنایی به صورت اراضی نوین و مهندسی شده (همانند اراضی کشاورزی اروپا) و مجهز به سامانه‌های انتقال آب، زهکش‌ها ، تسطیح، جاده دسترسی و … می‌شود.

در این میان سؤالاتی برای خبرنگاران در ارتباط با دلیل واگذار نشدن فعالیت‌های عمده، مانند کانال‌سازی و مشاوره به شرکت‌ها و کارخانجات بومی، خطرات زیست ـ محیطی ناشی از نفوذ شیرابه سیمان و آلاینده‌های ذیربط به اراضی، وضعیت اراضی که به محل کارگاه و کارخانه (به نوعی تغییرکاربری ) تبدیل می‌گردد، هدایت‌ زه‌آب‌ها (آب‌شور) به سمت تالاب‌ها، رودخانه‌ها و دشت‌های پایین‌دست ( کنترل این زه‌آب‌ها و تصفیه آن ظاهراً به عهده وزارت نیروست) پیش آمده بود که امید است وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی برای آنها پاسخ‌های موجهی ارائه کنند. در روز نخست برای خبرنگاران و در محل یکی از ۷ کارخانه تولید کانالت توضیح داده شد که چگونه روزانه حدود ۲ کیلومتر کانالت در ۷ کارخانه تولید و در مسیر واسطه بین کانال‌های درجه ۲ و چهار نصب می‌گردد.

بازدید از اراضی آماده کشت

در مرحله بعدی، اراضی آماده کشت و کشت شده پس از احیاء، مورد بازدید قرار گرفت که خوشبختانه موجب شده بود تا صدها مهاجر روستایی مجدداً به اراضی خود برگردند و شاهد رونق کسب و کار در روستاهای خود باشند. البته اگر تامین آب به موقع و در فصل کاشت صورت گیرد. در این مسیر صدها دستگاه ماشین‌آلات سنگین تسطیح، زهکشی، عمرانی و … از جمله اسکریپرها، ترنچرها، گریدرها، تراکتورها، کامیون کمپرسی‌ها و … در حال کار بودند و صنعتگران ایرانی (به ویژه در دزفول) برای غلبه بر تحریم، خود دست به کار شده و برخی از ماشین‌آلات سنگین را نمونه‌سازی و به کار گرفته بودند. در بازدید روز اول، مهندس شاهرخ رمضان‌نژاد علاوه بر ارائه توضیحات تکمیلی در مواردی به طرح سؤال از مشاوران و پیمانکاران پروژه‌های حوزه «ویس» می‌پرداخت تا اطلاعات و جزئیات ارائه شده از سوی مدیران ذیربط، گزارش خبرنگاران را کامل‌تر کند.

کارشناس ماهنامه «دام، کشت و صنعت» مهم‌ترین زنجیره تکمیل احیاء اراضی را به جای ساخت کانالت، تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار دانسته و دلیل اجرایی نشدن آن را جویا شد که ظاهراً کمبود منابع یا دیده نشدن این مهم در پروژه احیاء ۵۵۰ هکتار ارضی، مانع اجرای آن است. در حالی که دولت ۸۵ درصد هزینه اجرای سیستم آبیاری تحت فشار را در کل اراضی کشور پرداخت می‌نماید به نظر می‌رسد اصلح این بود که با سیستم‌های آبیاری تحت فشار؛

الف: از احداث ۱۰ کارخانه کانالت‌سازی، هزینه‌های فراوان آن، ضایعات و خسارات زیست ـ محیطی و … جلوگیری بشود.

ب: از تبخیر آب کانالت‌های روباز ممانعت به عمل آید.

ج: در مصرف آب، صرفه‌جویی بیشتری شده و احتمال به زیرکشت رفتن بیش از یک میلیون هکتار دیگر (علاوه بر اراضی موجود و طرح ۵۵۰ هزار هکتاری) وجود خواهد داشت و قطب کشاورزی استان خوزستان در خاورمیانه بدون رقیب می‌شود.

مرحله بعدی بازدید روز اول، به لوله‌گذاری اراضی برای زهکشی به فاصله ۴۰ متر در اراضی زراعی منطقه اختصاص یافت، ابداع ایرانی لوله‌های منفذ‌دار که با الیاف بخصوصی محافظت شده (به دلیل نبود یا کمبود ماسه در منطقه) و در عمق بیش از ۵/۱ متری زمین کار گذاشته می‌شد موجب سرعت در کار شده بود.

در این میان مهندس ابوعلیزاده، مدیر روابط عمومی جهاد نصر استان خوزستان ضمن تعامل و همراهی با خبرنگاران، اطلاعات کاملی را در اختیار آنان قرار می‌داد. مهندس ابوعلیزاده سه دهه در جهاد سازندگی، جهاد کشاورزی و ادارات مربوطه فعال بوده و پس از بازنشستگی به دلیل تجربه در مدیریت روابط عمومی، به این سمت منصوب شده است.

در پایان بازدید روز اول، رفع خستگی بیش از ۱۰ خبرنگار رسانه‌های گروهی (دیداری، شنیداری و مکتوب) با پذیرایی در یک رستوران سنتی در شوشتر و بازدید از آبشارهای بزرگ و وسیع و آسیاب‌های بادی (که حالا دیگر به موزه و کارگاهی نمادین تبدیل شده است) و کارگاه‌های پارچه‌بافی دستبافت، انجام شد.

روز دوم، خبرنگاران از اراضی دشت آزادگان و مراحل اجرای طرح بازدید کردند که مصادف با ورود مهندس ید ا… شمایلی، مدیرعامل موسسه جهاد نصر بود.

وی که با خوشرویی در جمع ارباب جراید حاضر شده و توان موسسه جهاد نصر را عهده‌دار شدن ظرفیت آبیاری و احیاء ۵۵۰ هزار هکتار اعلام کرد (در حالیکه سطح برآورد شده اولیه طرح ۸۰۰ هزار هکتاری است)

قرار بود این طرح به فاینانس ۱۰ میلیارد و ۸۸۰ میلیون یوآن چینی گرفتار شود و احیاناً ماشین‌آلات و دستگاه‌های غیراستاندارد و بنجل چینی این طرح را به قهقرا ببرند که بحمدا… مجوز رهبری برای برداشت ۵/۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی طی سه سال از ۹۳ تا ۹۵ خطر حضور چین را در این اراضی وسیع، فعلاً به تاخیر انداخته است.

یکی دیگر از افتخارات مهندس شمایلی فعالیت و کار همزمان ۲ هزار و ۶۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین در این اراضی است که حدود ۵۰۰ دستگاه آنرا ماشین‌آلات تخصصی تشکیل می‌دهد.

مهندس شمایلی در گفتگو با خبرنگاران بیش از صد رقم و سرفصل و بودجه و مبالغ میلیارد ریالی، دلاری و یوآنی را مطرح کرد که به دلیل تخصصی بودن آمار و ارقام، در این گزارش نیامده اما منابع آن در دفتر نشریه موجود است.

در این دیدار و مصاحبه، مهندس شمایلی امیدوارانه سخن می‌گفت و متعهدانه قول می‌داد و ضمانت اجرای تعهداتش علاوه بر سال‌ها تجربه کارشناسی و مدیریتی، خواسته‌های رهبری ، رئیس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی بود. به همین جهت ۳۸ پیمانکار با ۶ هزار و ۳۰۰ نیرو (از کارگر فنی گرفته تا کارشناس و مدیر) به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این پروژه ملی فعال هستند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه حدود نیمی از ۶۰۰ میلیون دلار بودجه تخصیصی امسال دریافت و ۹۰ درصد آن براساس صورتحساب‌ها پرداخت شده، گفت دریافت مابقی اعتبار امسال در دست پیگیری است و توانسته‌ایم در سال جاری تاکنون ۲۲ هزار هکتار از اراضی را احیاء کرده و به مالکین آن تحویل دهیم. (البته تا پایان سال ۹۲ هم۷۵ هزار هکتار از اراضی احیاء شده است)

شمایلی می‌گوید در حال حاضر روزانه بیش از ۱۰۰ هکتار زمین آماده بهره برداری توسط موسسه به کشاورزان تحویل می‌شود و از ۲، ۳ ماه دیگر، به روزی ۲۵۰ تا ۲۷۰ هکتار در روز می‌رسد.

مهندس شمایلی در پاسخ به سؤالات خبرنگار موسسه مبنی بر گستره‌ی مسئولیت جهاد نصر در احیاء و آماده‌سازی اراضی تا مرحله بهره‌برداری گفت: موسسه جهاد نصر زیرساخت را انجام می‌دهد و به موازات این موسسه، همه‌ی سازمان‌های مربوطه (معاونت آب و خاک، سازمان تعاون روستایی، معاونت زراعت، سازمان جنگل‌ها، سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان و …) باید نقش خود را برای یک تولید پایدار در حوزه کشاورزی ایفاء نمایند.

IMG_1621

شمایلی در ادامه افزود: با اجرای کامل طرح، سالانه حدود ده میلیون تن به تولیدات کشاورزی استان افزوده می‌شود و نزدیک به ۴۰۰ هزار اشتغال مولد ایجاد خواهد شد.

وی همچنین تأکید کرد، در این پروژه ملی ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آبادان، اهواز، اندیشمک، امیدیه، بهبهان، شوش، شوشتر، دزفول، دشت آزادگان، رامشه، رامهرمز، خرمشهر، حمیدیه، هویزه، هندیچال و شادگان و همچنین ۵۰ هزار هکتار از اراضی ایلام احیاء می‌شود.

کارشناس ماهنامه «دام، کشت و صنعت» نیز در این بازدید اظهار داشت: شایسته است مهندس شمایلی با جدول روزشمار اجرای طرح را در هر فصل تعهد نموده و با دعوت خبرنگاران آنها را با هلی‌کوپتر به دیدار از طرح‌، ببرد تا میزان و حجم کار در دست انجام ، مهندسی شدن اراضی و تسطیح و مرزبندی‌های نوین از بالا به صورت تجمیع شده مشاهده شود. و در ادامه دیدار، حضور استاندار، نمایندگان وزارت نیرو، سازمان آب و برق استان خوزستان، ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان را در محل اجرای طرح و گفتگوی خبرنگاران با آنان تسهیل نماید.


برچسب ها : جهاد نصر ,